Ajutor social

04 february 2019 22

Sunt mama singura a trei copii mici. M-am adresat la ajutorul social din localitatea mea ca sa-mi ofere un ajutor, dar m-au refuzat, zicand ca traiesc in casa parintilor mei si nu mi se poate acorda niciun fel de ajutor. Spuneti-mi, va rog, mi se poate acorda vreun ajutor financiar?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Depuneti o cerere de ajutor social. Asistentul social va ajuta in obtinerea tuturor documentelor necesare.

Mamele singure pot solicita indemnizații pentru întreținerea copiilor. Acestea sunt unice — în sumă de 4000 de lei și lunare, în valoare de 700 de lei. Ajutorul bănesc lunar este acordat pentru o perioadă de... mai detaliat jumătate de an.

Suplimentar, mamele solitare, primesc ajutoare sociale și ajutoare bănești pentru perioada rece a anului.

04 february 2019