Алименты

05 august 2019 16

У моего дяди дочь хочет все отобрать из-за того что он не платил алименты. Суд уже был, но дядя даже не знал об этом! Можно как-то изменить решение суда? И есть хоть какой-то шанс что у него останется хоть какая-то часть жилья?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
hotărîrea de judecată poate fi contestată cu solicitarea de repunere în termen, urmînd a fi studiat dosarul.

În privința imobilululi, aici urmează de studiat pretențiile fiicei, unchiul nu poate pierde casa, atît timp cît va achita, sau contesta hotărîrea pentru a putea apăra drepturile sale.
Sigur, este posibil vînzarea bunului în... mai detaliat contul datoriei, însă aceasta este o procedură complicată și urmează a fi luate în calcul mai multe condiții.
Cel mai bine să se adreseze la un jurist/avocat pentru a fi studiat mai amănunțit problema.

06 august 2019