Alocatie copil

06 march 2019 64

Buna ziua. Am asa o situatie: la moment nu sunt casatorita si am un copil care are certificat de nastere roman. In actele lui nu este indicat tatal, copilul poarta numele meu de familie. In cazul in care eu si tatal lui ne casatorim, voi putea sa primesc in continuare alocatia de la statul roman? Sau va trebui sa schimb toate actele? Care este procedura? Va multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Mariana,

Dat fiind faptul că întrebarea ridicată de către Dvs se referă la aplicarea legislației statului Român, ar fi oportun să vă adresați unui avocat român sau autorităților române respective.

07 march 2019