Am achitat un credit ipotecar impreuna cu sotul, dar el a decedat inainte de rambursarea integrala

14 december 2021 162

Salut! Cu o luna inainte de a ne casatori, sotul a luat un credit ipotecar. Am achitat impreuna jumatate din suma creditului, dar sotul a decedat. Cum sa procedez mai departe: il achit mai departe sau nu? Cui ramane apartamentul cumparat cu acel credit: mie (sotiei) sau fiicelor sotului din prima casatorie?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna dl. Andrei , eu am înțeles că DVS v-ați mascat. Apartamentul este achitat de DVS, fiicele sunt în drept să pretindă la partea din apartament a tatălui. Acesta e o problemă mare, apartamentul trebuie să fie înregistrat la cadastru. Un specialist de la cadastru trebuie să se prezinte... mai detaliat să facă niște măsurări și alte investiții. Sunteți în drept să tărăgănați DVS sunteți în drept să mă contactați la telefonul 068669950.

15 december 2021

mersi mult

23 december 2021