Am avut datorii la serviciile comunale

01 february 2019 100

Bună ziua. Eu am o întrebare. Am avut datorii la serviciile comunale și mi s-a spus ca sunt dată în judecată. Eu am achitat toată suma integral si vreau să-mi perfectez pașaport românesc. Aș vrea să știu dacă pot avea probleme la perfectarea actelor și dacă pot părăsi țara fără probleme? Multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Cunoașteți cu siguranță faptul că ați fost acționată în judecată?
Ar fi posibil, la solicitarea creditorului de aplicare de măsuri de asigurare.
Cunoașteți o finalitate? Sau ați primit citație de la instanța de judecată?

Totuși, dacă datoria a fost stinsă integral, în asemenea cazuri nu pot apărea careva sechestre sau interdicții din... mai detaliat lipsă de temei.
Pentru interdicție de părăsire a țării urma ca cauza să fie transmisă spre executare, doar la solicitarea executorului judecătoresc este posibil de a fi aplicate asemenea sancțiuni.

Reieșind din fabulă, nu ar fi cazul să întîlniți careva probleme.

01 february 2019