Am avut proces civil cu articolele 530, 867-873. 86, 166-167,174-175

04 january 2019 40

Cu asa articole pot intra si iesi in Moldova fara probleme? Si daca sunt peste hotare, pot la ambasada sa-mi fac pasaportul si buletinul fara probleme, daca e expirat? Si daca cu asa articole pot intra in puscarie? Fiindca procesul s-a desfasurat in lipsa mea si am aflat de el dupa 3,4 ani. Evident, termenul de atac de 20 zile a trecut. In hotararea judecatoreasca nu scrie nimic de condamnare. Mersi.

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Reieșind din faptul ca articolelel sunt sin cadrul codului civil și procedura civilă, nu poate fi vorba despre oarecare condamnare.
Urmeaza a vedea hotarîrea pentru a expune mai multe detalii.

05 january 2019
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Reiesind din articolele enunțate, este vorba de răspunderea solidara ca urmare a încheierii și neexecutarii obligațiilor ce reiese din contractul de împrumut.
În temeiul hotărârii care ar fi putut fi expediata spre executare sitlită, fapt care atrage după sine anumite măsuri de constrângere.
Pentru pișcărie nu e motiv, totuși ar pute fi... mai detaliat aplicată interdicție de parasire a țării sau sechestre pe bunurile ce vă aparțin.

05 january 2019
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Totuși depi de care sunt problememele cu hotarîrea in cauză, este posibil de a fi contestată, pentru început solicitînd a fi repus în termen de atac.

05 january 2019