Am construit o casa in gradina la soacra

17 june 2018 127

Buna ziua. Spuneti-ne, va rog, cum trebue sa procedam? Am construit o casa in gradina la soacra, dar nu am facut proectul. Ce trebue sa facem acuma ? Sa scriem pamintul dupa noi si pe urma sa facem proectul, sau invers? Si unde trebue sa ne apropiem?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Dna Lilia,
De fapt ați executat lucrări de construcție neautorizate din câte înțeleg.
Cu regret, potrivit prevederilor art 179 Cod Contravențional al RM, precum prevederilor articolelor referitoare la masurile de siguranță această construcție urmează a fi demolată.
Foarte mult contează când s-au finisat lucrările de construcție pentru a determina redacția legii în... mai detaliat vigoare la acel moment și respectiv sa vedeți dacă termenul de prescripție a expirat sau nu.

Reieșind din prevederile legale actuale nu prea aveți șanse de a legaliza această construcție neautorizată.

17 june 2018
  • Legal consultant

D.na Lilia termenul de prescripţie pe art. 179 CC e un an. DVS trebue să încercaţi să vă adresaţi la Cadastru din raion, pentru a se deplasa la faţa locului un specialist, să facă toate măsurările şi dacă ei o să fie de acord, ei vor întocmi proectul casei, cu... mai detaliat pămîntul trebue să vă clarificaţi cu părinţii, fiindcă e în posesia lor, ei trebue să vă cedeze.

18 june 2018