Am contestat procesul verbal contravențional privind aplicarea art. 69 CC în privința mea.

02 july 2018 61

Se poate de dovedit, că un cuvânt anumit nu constituie injurii? Se practică petrecerea expertizei lingvistice în cadrul contestării procesului verbal contravențional? Cuvântul presupus ca injurătură s-a rostit în limba rusă și nu era adresat concret personal cuiva. Cum s-ar putea de dovedit că nu este de fapt injurătură ? Mulțumesc mult.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

În cazul dvs ar fi mai bine în contestație să demonstrați faptul că cuvintul nu a fost adresat în privință persoanei în calitate de victimă imun dosarul dvs contravențional astfel nefiind aplicabilă injuria.

O expertiză lingvistică se face la noi în tara de către Centrul Național de Terminologie doar că... mai detaliat acesta din câte cunosc face referire doar la cuvintele din limba română și totuși chiar dacă să admitem și a cuvintelor ruse nu văd cum ar putea satisface solicitarea dvs prin a enunța în raport dacă acest cuvânt este o i Iurie adresată unei persoane sau nu. Totuși puteți întreba dacă este posibil acest lucru la un nr de telefon al instituției date și urmează să știți că expertiza solicitată va fi achitată de către dvs

03 july 2018