Am credit neachitat

28 february 2019 140

Buna ziua. Ajutati-ma cu un raspuns. Am credit neachitat si am primit acasa niste dosare, din care nu inteleg nimic. Am sunat si mi-au spus ca am avut judecata si acele dosare pe care le-am primit sunt de la judecata. Si acum o sa vina executorul judecatoresc acasa. Nu inteleg cum a fost judecata fara mine, nici macar nu am fost informata. Ajutati-ma! Ce se poate intampla? Daca va veni executorul acasa, voi fi data afara din apartment? Am doi copii mici.

Jurist comments 2

Cristian Iustin
  • Advocate
  • Other violations

Buna, trebuie sa se uite un jurist peste materialele care ati primit, pentru a primi un raspuns detaliat si concret. La momentul de fata din cele ce dvs., ati relatat pot sa va comunic ca legea obliga instanta sa va citeze in instanta si sa va informeze, altfel, hotarirea e... mai detaliat pasibila de casare. Daca intradevar nu ati fost citat, ar fi posibil exercitarea unor cai de atac. In partea ce tine se executor, el poate incasa silit sumele datorate.

28 february 2019
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Sigur, daca nu ați foat citată, este posibil de a contesta hotarirea emisă, însă Daca datoria există, atunci acest fapt nu va schimba foarte multe, fiind posibil calculare de noi dobînzi si alte cheltuieli care vor fi puse pe seama dumneavoastră.
Pentru inceput executorul va oferi 15 zile pentru... mai detaliat executare benevolă, contrar se vor aplica interdicții și sechestre pe bunurile ce va aparțin cu posibilitatea de a fi scoase la vînzare.
Pot fi blocate conturile cu retragerea din acestea a sumelor de pe acestea.
Este binevenit sa va apropiați la compa ie pentru a solicita sa nu transmită spre executare cauza daca e posibil.
Totodată solicitați incheierea unui acord de reeșalonare, pentru a oferi termene și condiții noi de plată.

28 february 2019