Am credite la companii de microfinantare si am restante

28 january 2019 118

Buna ziua. Vreau sa ma ajutati cu un raspuns. Am credite la companii de microfinantare si am restante la achitari. Sunt sunata ca voi fi data in judecata si ma ameninta ca imi vor lua casa. Spuneti-mi, va rog, de ce doar ma suna, dar nu ma dau in judecata, ca fiecare zi cresc penalitati? Dati-mi, va rog, un raspuns ca nu mai stiu ce sa fac?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Acționarea în instanță presupu e cheltuieli, fapt care de regulă se evită la maxim.
Totuși dacă nu se întreprind careva acțiuni, pînă la fine, o să fiți acțio at în instanță și ulterior transmis spre executare silită. Reiesind din cuantumul datoriei, și penalități, executorul poate dispune licitației și vînzarea bunurilor... mai detaliat ce vă aparține.
Cît privește posibilitatea de calcul a penalităților, sigur este posibil, cit și va fi efectuată, nu se renunță la acest capitol.

Vă propun sa vă apropiați în vederea încheierii unui acord de reeșalonarea a datoriei pe tru a evita la maxim acționarea în judecată, care va implica de noi cheltuieli.

28 january 2019