Am credite neachitate

10 november 2020 225

Buna ziua. Am credite cu rate lunare neachitate la mai multe institutii de creditare. Nu am putut sa le achit fiindca am fost concediat. Dupa asta, sotia a nascut al treilea copil. Acum am primit o scrisoare de la unul din creditori ca trebuie sa achit toata suma creditului, plus penalitatile. Altfel, ma vor actiona in judecata. Ce consecinte pot urma? Cum pot sa rezolv aceasta problema?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna ziua Iurie,

Puteți solicita o tranzacție sau refinanțare sau depuneți un angajament de plată pentru a amâna procedura de executare silită a datoriei. Consecințele sunt: proces juridiciar ulterior procedura de executare la executorul judecătoresc (sechestre pe bunuri, venituri etc).

12 november 2020