Am credite neachitate. La ce sa ma astept?

15 december 2021 253

Buna ziua. Am mai multe credite neachitate, mi-au fost sechestrate conturile si nu mai am acces la bani. Am discutat cu executorul si mi-a spus ca nu voi primi nimic pana nu rambursez totul. In plus, m-a informat ca penalitatile cresc in continuare. Alte venituri nu am, sotia nu lucreaza si am 5 copii. Contul pe care vine indemnizatia pentru copil a fost blocat si el. Pot să fac ceva ca sa accesez macar o parte din bani?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna Denis, executorul a procedat măgărești cu DVS, el n-a fost în drept să sechestreze conturile pe copii, există Codul de executare Articolul 110. Veniturile care nu pot fi urmărite
Nu pot fi urmărite următoarele venituri ale... mai detaliat debitorului:
a) sumele plătite în legătură cu deplasarea în interes de serviciu, cu transferul, cu angajarea sau cu trimiterea la muncă în altă localitate, plata suplimentară pentru lucrul legat de deplasări frecvente;
b) indemnizaţiile plătite mamelor cu mulţi copii sau mamelor singure;
c) pensiile de întreţinere;
d) indemnizaţia unică acordată la naşterea copilului şi indemnizaţia lunară acordată pentru creşterea copilului pînă la vîrsta de 3 ani;
e) indemnizaţiile de deces şi de ajutor de deces;
f) sporurile pentru muncă în condiţii grele sau vătămătoare;
g) indemnizaţiile de eliberare din serviciu;
h) indemnizaţiile persoanelor care au avut de suferit de pe urma avariei de la C.A.E. Cernobîl;
i) pensia de urmaş stabilită părintelui sau tutorelui (curatorului) pentru copii;
j) compensaţiile nominative;
k) alocaţiile sociale de stat;
l) partea pensiei în mărimea cuantumului minim garantat al salariului în sectorul real, cu excepţia cazurilor de încasare a pensiei de întreţinere. DVS trebuie să faceți trimitere la acest articol, să solitați să fie rîdicat sechestru, alt fel o să vă adresați în instanță.

16 december 2021