Am credite și toate sunt pe mine, soțul nu lucrează

01 september 2019 760

Buna! Am luat cateva credite, sunt 5 ani aproximativ de când le achit numai eu, soțul nu lucrează și avem și o fetiță de 4 ani. Toate cheltuielile sunt pe mine. La divorț cu ce mă aleg eu? Soțul nu vrea să-și dea acordul să plec cu fata peste hotare. Ce pot face?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
La divorț se vor împărți atît bunurile cît și datoriile, indiferent cine a contractat, atît timp cît sunt făcute în interes de familie.
In caz de refuz de plecare cu minorul peste hotare la trai permanent, acest acord poate fi substituit prin intermediul unei hotărâri judecătorești.

02 september 2019