Am cumpărat 2 telefoane in rate cu abonamente pe 2 ani

25 march 2021 44

Am cumpărat un telefon la pretul de 6.000 lei cu abonament in rate pe 2 ani, dar am achitat numai prima rată. De la alta companie am cumparat la fel un telefon de 6.000 lei cu abonament pe 2 ani si am achitat in jur de 1.000 lei. Pe timp de pandemie nu am de lucru, sunt student si nu cred că voi putea plati aceste telefoane. Care sunt consecințele dacă nu le achit? Poate fi pornit dosar penal?

Jurist comments 1

Adrian Oprea
  • Advocate

Buna ziua,

Sunt relații de ordin civil, respectiv nu va poate tragere la răspundere penală.

Totuși compania de la care ați cumpărat telefoanele vă va da în judecată și vor solicita atât datoria, cât și dobanzi/penalități conform contractelor de credit. Ulterior, va începe executarea silită în cadrul căruia executorul judecătoresc va putea... mai detaliat aplica măsuri prevăzute de codul de executare!

26 march 2021