Am cumparat un apartament impreuna cu alta persoana

12 september 2021 88

Buna! Am cumparat un apartament cu o camera, toate actele sunt pe numele meu, dar persoana care a investit jumatate din pretul achitat pe apartament s-a instalat in acesta si afirma ca are acest drept. Persoana mentionata nu achita serviciile comunale. Am eu dreptul sa o dau afara din apartament, chiar daca l-am cumparat impreuna?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna d-na Alisa, eu am o întrebare în ce mod ați legalizat contribuția acestei persoane, care a participat la procurarea apartamentului ? Dacă n-a fost niciuntrunfel, atunce el nu are nucu-un drept la aceste aprtament, el abuzează. Sunteți în drept să inițiați o acțiune în instanță pentru al evacua pe... mai detaliat această persoană. Consultați Legea nr. 75, despre locațiune.

13 september 2021