Am cumpărat un apartament si nu imi permite sa intru in el.

28 april 2020 113

Am cumpărat un apartament (am contractul de vanzare-cumparare), dar nu imi permite sa intru in el. Ce sa fac?

Jurist comments 3

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Chemati politia.
Contractul de vanzare-cumparare al unui bun imobil trebuie autentificat notarial si inregistrat in Registrul bunurilor imobile.
Deveniti proprietar nu din momentul incheierii contractului, dar din momentul inregistrarii acestuia la Cadastru.

28 april 2020
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna,
Oferiți ceva detalii, cine va îngrădește dreptul de a folosi bunul? Care sunt motivele?

29 april 2020
Andrei Domenco
  • Advocate

Dacă în apartament locuiești chiriași în baza unui contract de închiriere a spațiului locativ atunci nu veți putea dispune de dreptul de proprietatea până la expirarea contractului de închiriere

29 april 2020