Am cumpărat un automobil fără să știu că acesta este gajat

17 may 2022 60

Bună ziua. Am procurat un automobil. Vânzătorul mi-a perfectat procură generală, iar el la rândul său deținea procură generală eliberată de proprietarul automobilului indicat în certificatul de înmatriculare. Peste 4 luni am încercat sa pun mașina la evidență și am aflat ca aceasta este pusă în gaj de proprietar. Întrebarea mea este cum aș putea să-mi întorc banii sau să-i trag la răspundere pe vânzător și proprietar?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Advocate

Bună ziua.
Procura nu acordă dreptul de proprietate, aceasta doar acordă dreptul de a dispune de acest bun.
Unica soluție ar fi să înaintați pretenții către persoana de la care ați procurat automobilul, să solicitați restituirea banilor și să îi restituți înapoi automobilul.

18 may 2022