Am dat cu împrumut o sumă de bani și nu-i pot recupera

16 june 2021 62

Buna ziua! Am dat cu împrumut o sumă de bani contra unei recipise. Împrumutatul nu a rambursat datoria și am ajuns să câstig procesul de judecată. Dupa atâtea cheltuieli (avocat, taxe de stat) și nervi pierduți, executorul judecătoresc îmi spune nu poate să facă nimic, deoarece datornicul nu are bunuri materiale, nu lucreaza oficial etc. S-a rezumat la interdicții ca datornicul să nu părăsească țara. Chiar nu ştiu ce să mai fac. Pentru ce am platit taxa de stat din suma indicată în recipisă. Nu m-am ales cu nimic. Poate mă ajutați cu un sfat. Mulțumesc mult.

Jurist comments 1

Irina Clepalo
  • Legal consultant

Bună ziua,
Doamna Inga din păcate asta este procedura, la mometul de față persoana care vă datorează și este clasată ca debitor în cazul dat, nu deține careva bunuri înregistrate în cadastru, nu este angajat oficial și nu deține careva surse financiare înregistrate pe conturi bancare, Executorul judecătoresc nu mai... mai detaliat are alte căi. Așa fel de proceduri de executare în foarte multe cazuri durează mulți ani la rînd. Pînă la momentul în care El nu va avea nevoie să părăsească țara nu îl veți găsi ca fiind dispus să vă reîntoarcă banii. O soluție ar mai fi ca Dvs. să vă adresați cu o scrisore/cerere oficială către executorul judecătoresc să înainteze în Instanța de judecată un Demers privind căutarea și aducerea forțată a Debitorului în fața executorului judecătoresc.
Mult succes.

17 june 2021