Am datorii la 5 organizatii de microfinantare

03 december 2019 191

Am datorii la 5 organizatii de microfinantare, nu pot opri penalitatile. Ce se poate de facut?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Bună ziua Anatolie,

Deobicei clauzele prevăzute de contractele de credit încheiate cu organizațiile de microfinanțare sunt vădit abuzive. Puteți să solicitați prin instanța de judecată să fie reduse penalitățile.

Pentru o consultație mai detaliată vă sunt la dispoziție.

03 december 2019
Alexandru Lungu
  • Advocate

Dacă sunteți de bună-credință, ar trebui să restituiți împrumuturile, de obicei se poate ajunge și la un consens cu creditorul în vederea anulării unor penalități.

Există și opțiunea de a înainta cereri de chemare în judecată privind micșorarea sau chiar anularea integrală a penalităților dar și a altor comisioane, care de... mai detaliat obicei sunt exagerate.

05 december 2019