Am datorii la doua companii de creditare

19 august 2020 200

Buna ziua! Am datorii la doua companii de creditare, una de 30 mii lei si alta de 35 mii. Am achitat cateva luni, apoideja de 4 luni nu am mai putut sa le achit pentru ca nu am un loc de munca si ratele lunare sunt prea mari: pe amandoua achitam in jur de 4.470 lei, plus la care mai am servicii comunale in jur de 1.000 lei! M-au telefonat colectorii si mi-au propus sa iau alt crefit ca sa achit macar aceste 4 luni sau sa o pun pe mama pesionara sa ia credit. Daca nu sunt de acord, ma ameninta ca ma dau in judecata. Ce pot sa fac?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna ziua Alina,

Propunerea colectorilor este una logică însă riscantă, deoarece Dvs. nu rezolvați pe termen lung problema cu datoriile. Mamei Dvs. fiind pensionară foarte puțin probabil o să îi acorde un credit cu o sumă mare. Încercați să negociați o tranzacție și să stabiliți un nou grafic pentru rambursarea datoriilor... mai detaliat formate.

21 august 2020