Am depasit termenul de sedere cu pasaport biometric in Italia

30 august 2020 53

Buna ziua. Detin pasaport biometric si ma aflu in Italia mai mult de 3 luni. Ma pot intoarce in Moldova cu avionul?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
consultațivă local(în Italia) privind posibilitățile de deplasare, problema ține de legislația acestei țări.
Potențial, nu se va ajunge la interzicerea de a părăsi țara, însă puteți fi amendați pentru depășirea termenelor de ședere cît și aplica sancțiune suplimentară ca interdicția de a intra pe teritoriu acestei țări.

31 august 2020