Am depus cerere de divort pentru ca sotul este foarte agresiv

17 august 2020 153

Buna ziua. Sunt casatorita de 10 ani, avem 3 copii, de 3, 5 si 8 ani. Sotul este foarte agresiv, de nenumarate ori am fost batuta chiar in prezenta copiilor. Dupa o bataie cu pumnii si picioarele, am luat copiii si am plecat la o ruda de-a mea, insa el a venit si mi-a luat copiii si nu-mi da voie sa vorbesc cu ei sau sa-i vad. Am depus cerere de la divort. Ce pot sa fac ca sa-mi iau copiii la mine?

Jurist comments 1

Adrian Oprea
  • Advocate

Buna ziua Cristina,

În cadrul dosarului privind desfacerea căsăoriei urmează să solicitați inclusiv și stabilirea domiciliului copilului minor cu dvs și incasarea pensiei de intretinere pentru copii.

Daca este cazul (art. 67 din Codul familiei), poate fi solicitată inclusiv decăderea din drepturile părintești.

Multa bafta!

18 august 2020