Am deschis o gospodarie taraneasca

30 march 2018 2113

Buna ziua. Am mai multe intrebari. Am deschis o gospodarie taraneasca si vrem sa procuram vitei. Este neaparat de procurat in baza unor facturi? Viteii vor fi crescuti si apoi vanduti. Va fi necesar la vanzare sa eliberam cec/factura? Cum este corect?
Este obligatoriu dupa procurarea viteilor sa angajam veterinar?
Cand angajam un lucrator in gospodaria taraneasca ingrijitor de animale, calculul, darile de seama si contributiile asigurarilor medicale si sociale sint aceleasi ca si la SRL? Se achita si se prezinta lunar?

Jurist comments 4

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua Victoria,

Gospodăria ţărănească este o întreprindere individuală, bazată pe proprietate privată asupra terenurilor agricole (denumite în continuare terenuri) şi asupra altor bunuri, pe munca personală a membrilor unei familii (membri ai gospodăriei ţărăneşti), avînd ca scop obţinerea de produse agricole, prelucrarea lor primară, comercializarea cu preponderenţă a propriei... mai detaliat producţii agricole, de aceea, activitatea ce ține de viței trebuie să i-a o altă formă de organizare deoarece GO are alt scop.

Totuși puteți găsi informație detalie juridic în legea cu privire la Gospodăriile Țărănești ( http://lex.justice.md/md/311579/ ).

30 march 2018

mersi pentru raspuns. Dar daca deschidem SRL mai putem pretinde la grandurile oferite de stat fermierilor?

31 march 2018

mersi pentru raspuns. Dar daca deschidem SRL mai putem pretinde la grandurile oferite de stat fermierilor?

31 march 2018
Andrei Domenco
  • Advocate

Nu văd o problema, fermierul este proprietarul unei ferme și nu are nimic cu forma de organizare juridică. Succes

31 march 2018