Am dorit sa procuram o casa in rate, dar ne-am razgandit

10 december 2018 59

Buna ziua. As dori sa primesc un raspuns la problema mea. Pe data de 03.10.2017, am dorit sa procuram o casa la pretul de 6.500 Euro. Pentru ca nu aveam intreaga suma, am achitat arvuna 650 Euro si, mai tarziu, inca 2.000 Euro. Acum, dupa ce am locuit in acea casa am observat ca lucrurile nu sunt atat de bune, practic totul se risipeste. In septembrie 2018, la aproape un an de cand am dat banii, i-am spuns doamnei care vinde casa sa-si opreasca arvuna (adica suma de 650 de Euro), iar restul de 2.000 Euro sa ni-i restituie, pentru ca noi nu dorim sa procuram casa. Dumneaei a acceptat si a spus sa asteptam 3 luni ca sa ne restituie banii. Acum, dupa ce au trecut acele 3 luni, ea categoric nu doreste sa ne restituie banii. Cum pot proceda in acest caz. Va rog, dati-mi un sfat.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
faptul transmiterii sumelor bănește cît și intenția de procurare a fost documentat cumva?
Primordial, urmează a fi studiat actul care confirmă transmiterea banilor, ulterior fiind posibilil:
dacă convenția de arvună nu întrunește condițiile prevăzute de lege, atunci aceasta se consideră avans, urmînd a fi restituită.
cît privește cei 2000 eur, aceștia pot... mai detaliat fi solicitat afi restituiți, în caz de refuz, urmează a se adresa în instanță pentru a obliga.

Situația depinde multe variabile care nu sunt cunoscute din cele sus relatate.

10 december 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Dvs aveti incheiat un Contract de vânzare cumpărare, autentificat notarial și inregistrat la Cadastru?

10 december 2018