Am dreptul la plata îndemnizației pentru concediul nefolosit după o perioadă de concediu neplătit mai mare de 3 luni?

30 september 2020 62

Bună! Cum se calculează plata îndemnizației pentru concediul nefolosit, în caz de eliberare din proprie dorință? Angajatorul mi-a spus că baza de calcul este perioada de 3 luni înainte de eliberare. Am dreptul să solicit plata îndemnizației dacă în cele 3 luni înainte de eliberare, care a avut loc în 2020, am primit plăți 0 lei pentru că eram în concediu neplătit, dar în schimb există un număr de zile de concediu anual care s-au acumulat în baza a 4 luni de lucru tocmai în anul 2016 și care nu au fost folosite? Mulțumesc!

Jurist comments 1

Rodica Jereghi
  • Legal consultant

Bună
Indemnizația de eliberare din serviciu este plata ce se cuvine persoanelor ce urmeaza să se elibereze și se achită indiferent dacă persoana a fost în concediu neplătit sau a lucrat, mai ales dacă sunt zile restante din concediu de odihnă. La eliberare trebuie să se facă o totalizare a drepturilor... mai detaliat salariale restante și să vi se achite.

01 october 2020