Am dreptul la proprietate?

10 may 2018 40

Fratele a decedat cu 7 ani in urma, care era mostenitor. Sotia lui a decedat anul acesta. Au locuit in concubinaj. De funerarii s-a ocupat un vecin.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna,
În cazul în care fratele Dvs nu are copii, nu era căsătorit oficial, părinții dvs sunt moștenitorii care sunt chemați în primul rând la succesiune, dacă aceștia nu mai sunt în viață atunci sunt chemați frații/surorile.
Dacă va identificați în situația data ca unicul moștenitor și nu v-ați adresat la timpul... mai detaliat cuvenit la notar urmează să vă adresați instanței de judecată și sa solicitați una din următoarele variante:
1. Prelungirea termenului de acceptare a moștenirii sau
2. Constatarea locului deschiderii succesiunii și a acceptării succesiunii prin intrarea în posesia de facto a bunurilor.

10 may 2018