Am dreptul sa vand apartamentul meu?

11 july 2019 136

Buna ziua! Va rog frumos, apartamentul este pe numele meu, dar mama mea are viza de resedinta in apartamentul acesta. Sunt eu obligata sa gasesc o locuinta pentru ea, sora mea si copiii acesteia, apartamentul fiind al meu? Multumesc!

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
Viza de reședință nu oferă nici un drept asupra apartamentului, este doar o înscriere, dumneavoastră fiind proprietar unic, puteți radia oricînd pe oricine de la viza de reședință, sau chiar vinde apartamentul cu existența înscrierilor la viza de reședință.
Nu aveți careva obligații față de cei cu viza de reședință... mai detaliat în imobil, nici interdicții.

11 july 2019
Valentin Ciuric
  • Advocate

Bună ziua!

Ați putea găsi mai multă informație în acest articol:
https://dreptimobiliar.md/viza-de-resedinta-i-ce-drepturi-ofera-si-care-este-procedura-inscrierii/

12 july 2020