Am facut accident cu motocicleta la mine in curte

02 october 2019 71

Buna ziua. Am facut accident cu motocicleta la mine in curte si acum, peste o luna, mi-au spus sa achit amenda 1.500 lei. Este corect?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Advocate trainee

Bună, Mihail.

Încălcarea de către conducătorul de vehicul a regulilor de circulaţie rutieră soldată cu deteriorarea neînsemnată a vehiculelor, a încărcăturilor, a drumurilor, a instalaţiilor rutiere, a altor instalaţii sau a altor bunuri ori cu cauzarea de vătămări corporale neînsemnate victimei se sancţionează cu amendă de la 18 la 24 de... mai detaliat unităţi convenţionale cu aplicarea a 5 puncte de penalizare.

Părăsirea de către persoana implicată în accident rutier a locului în care s-a produs accidentul ce a cauzat consecinţele prevăzute mai sus se sancţionează cu amendă de la 40 la 50 de unităţi convenţionale.

O unitate convențională = 50 lei.

Vedeți art. 242-243 din Codul contravențional: http://www.legis.md/cautare/rezultate/115927

09 october 2019