Am figurat ca fidejusor si am fost nevoit s achit datoriile cumnatului

16 january 2023 76

Buna ziua. Cumnatul meu a cumparat un automobil in leasing, dar a achitat doar cateva rate lunare. Deoarece eram fidejusorul lui, am fost nevoit sa achit eu restul ratelor. Acum el nu are bani ca sa-mi intoarca sumele achitate de mine si-mi propune sa iau automobilul mentionat. Problema este ca pe acel automobil este aplicat sechestru din cauza altor datorii ale cumnatului. Pot face ceva ca sa iau automobilul si sa ridic sechestrul fara a achita toate datoriile cumnatului?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna ziua Grigore,

Pentru a ridica sechestrele de pe automobil este nevoie de achitat toate datoriile în baza cărora creditorii prietenului Dvs. au aplicat aceste sechestre. Puteti să vă adresați către dinsul (prietenul dvs) cu o somație și să solicitați în ordine de regres achitarea sumelor stinse de Dvs. la credit,... mai detaliat în caz contrar vă adresați în judecată împotriva lui.

17 january 2023