Am fost agresat si agresorii au fost lasati sa plece peste hotare

16 july 2021 18

Buna ziua. Am fostr agresat de doua persoane, am suferit traumatisme la mana si am suportat si o interventie chirurgicala. Persoanele care m-au batut sunt plecate peste hotare. Judecata merge al treilea an. Aveau dreptul agresorii sa plece? Unde sa ma adresez ca sa se miste treburile din loc?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Cel mai probabil că pe numele acestora există la moment darea lor în căutare și dispunerea aplicării măsurii preventive sub formă de arest pentru eschivarea lor de a se prezenta în instanță.

Astfel, aceștia odată ce vor traversa frontierea de stat vor fi reținuți pentru a fi aduși pe banca... mai detaliat instanței.

Procesul de judecată poate derula și în lipsa acestora, instanța fiind aptă să emită și sentința de condamnare pe numele lor.

19 july 2021