Am fost amendat ilegal

06 june 2020 59

Salutare! Mi s-a întocmit proces contravențional pentru depășire de viteză fără a mi se înmâna o copie, iar eu am refuzat să semnez procesul. Agenții de patrulare circulau fără girofarul pornit, nu s-au prezentant. Mai întâi a venit unul si mi-a cerut permisul și m-a chemat la ei în mașină, dar eu am refuzat. Au întocmit procesul în mașină la ei în lipsa mea, apoi a ieșit un alt polițist, mi-a dat permisul, a chemat un martor la întâmplare să semnze că a vazut că eu refuz să mă semnez. Spuneți, vă rog, ce e de făcut în această situație?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Daca considerati existența unor ilegalitati, sunteți in drept de a contesta acest proces verbal si decizia de sancționare in judecată in termen de 15 zile din data cind faceti cunoștință cu ea, sau achitati amenda in jumatate in 3 zile lucrătoare.
Urmează a studia situația prin prisma actului constatator cit si... mai detaliat a probelor anexate, in alte condiții este dificil de a oferi detalii.

08 june 2020