Am fost amenințată!

04 june 2021 35

Bună ziua! Sunt proprietara unui magazin recent deschis. Am fost amenințată de către proprietarul altui magazin de la noi din sat, precum că dacă nu ridic adaosul la produse, risc sa îmi facă așa ca voi avea numai probleme. Omul are legături și din acest motiv îmi fac griji. Am fost amenintata la telefon, însă nu am înregistrat convorbirea. Mă pot adresa undeva că sa fie ascultată acea discuție? Ce pot sa fac in acest caz?

Jurist comments 1

Arsen Saruhanean
  • Advocate
  • Other violations

Articolul 155 din Codul Penal RM - . Ameninţarea cu omor ori cu vătămarea gravă a integrităţii corporale sau a sănătăţii
Ameninţarea cu omor ori cu vătămarea gravă a integrităţii corporale sau a sănătăţii, dacă a existat pericolul realizării acestei ameninţări,
se pedepseşte cu amendă în mărime de la 550 la 750... mai detaliat unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore, sau cu închisoare de la 1 la 3 ani.

Adresați-Vă la compania telefonică, la organele de ocrotire a normelor de drept în cazul existenței unui pericol real pentu viață și sănătatea.

05 june 2021