Am fost condamnată în baza art.165 alin.(2) lit. b) și d) Cod penal

08 december 2021 35

Buna ziua. Am fost recunoscută vinovată și condamnată în baza art.165 alin.(2) lit. b) și d) Cod penal la 4 ani și 8 luni închisoare, cu executarea în penitenciar pentru
femei de tip închis. În temeiul art. 96 alin.(1) Cod penal, executarea pedepsei penale a fost amânată până copilul va atinge vârsta de 8 ani. Curtea de Apel a menținut hotărârea primei instanțe, însă Curtea Suprema de Justiție, prin decizia din 08 septembrie 2020, a casat sentința și decizia în partea aplicării a prevederilor art.96 alin.(1) Cod penal, a rejudecat cauza în această parte și a pronunțat o nouă hotărâre, conform căreia a exclus aplicarea art.96 alin.(1) Cod penal. Recursul în anulare declarat de avocat în numele condamnatei (al meu) împotriva deciziei Colegiului penal lărgit al Curții Supreme de Justiție din 08 septembrie 2020 a fost respins ca neîntemeiat. Ultima decizie menționată este irevocabilă, pronunțată integral la 13 iulie 2021. Am doi copii, de 4 ani si de 2 ani. Mai pot spera la vreo rejudicare? Poate cineva mă poate ajuta cu acest dosar?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna d-na Olga. în a. 2021m o să fie amnistie, DVS sunteți în drept săvă folosiți de așa ceva.

09 december 2021