Am fost dizvirginata si sunt minora

27 july 2019 193

Un baiat m-a dezvirginat si m-a imbolnavit de sifilis. Eu m-am vindecat, iar el a facut o plangere impotriva mea ca eu l-am imbolnavit. S-a aflat ca el era bolnav, dar nu vrea sa recunoasca. Ce se va intampla?

Jurist comments 1

Mihai Guțu
  • Advocate trainee

Persoana care va fi gasita vinovata este pasibila de raspundere si pedeapsa penala .

Articolul 211. Transmiterea unei boli venerice
(1) Persoana care, ştiind că suferă de o boală venerică, o transmite altei persoane
se pedepseşte cu amendă în mărime de la 550... mai detaliat la 850 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 120 la 200 de ore, sau cu închisoare de pînă la 1 an.
(2) Aceeaşi acţiune săvîrşită:
a) - exclusă
b) asupra a două sau mai multor persoane;
c) cu bună-ştiinţă asupra unui minor
se pedepseşte cu amendă în mărime de la 550 la 1050 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore, sau cu închisoare de pînă la 2 ani.

§1. Transmiterea unei boli venerice
Varianta-tip a infracţiunii prevăzute la art. 211 din CP al RM constă în fapta
persoanei care, știind că suferă de o boală venerică, o transmite altei persoane.
Obiectul juridic special al infracţiunii în cauză îl reprezintă relaţiile sociale referitoare la netransmiterea unei boli venerice.
Vezi pag. 343 http://drept.usm.md/public/files/Dreptpenalspecialf2f52.pdf

20 august 2019