Am fost eliberat in temeiul art. 91 CP

28 february 2023 53

Buna ziua. Daca am fost eliberat in temeiul art. 91 CP, pot merge la munca peste hotare pe un termen de pana la 3 luni?

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua Ruslan.
Depinde ce măsură a fost aplicată faţă de dumneavoastră în urma liberării.
a) să nu-şi schimbe domiciliul şi/sau reședința fără consimţămîntul organului competent;

b) să nu frecventeze anumite locuri;

c) să urmeze un tratament în caz de alcoolism, narcomanie, toxicomanie sau de boală venerică;

c1) să participe la un program special de... mai detaliat tratament sau de consiliere în vederea reducerii comportamentului violent;

d) să acorde o susţinere materială familiei victimei;

e) să repare daunele cauzate în termenul stabilit de instanţă;

f) să participe la programe probaţionale;

g) să presteze muncă neremunerată în folosul comunităţii;

h) să fie supus monitorizării electronice, dar nu mai mult de 12 luni.
De regulă persoana supusă liberării urmează să fie sub supraveghere de către organul de probaţiune. Deja cu ofiţerul de probaţiune stabiliţi graficul întrevederilor şi deplasărilor peste hotare.

28 february 2023
  • Legal consultant

Buna Rusla, corect cplegul meu dl. Sergiu te-a orientat, dar mai sunt și alte circumstanțe, conform art. 91 CP, DVS trebuie să vă prezentați o dată în lună la executor de probațiune pentru a fi verificat, unde iești. Tot depinde cum o să duci tratative cu executor, care trebuie să... mai detaliat știe, unde te afli, fiindcă pe ei tot îi verifică, cum ispășești pedeapsa de procuror, dar asta nu se face, dar e un motiv din partea executorului. Tot depinde de executor și de DVS, în cât o să fii de convins.

01 march 2023