Am fost examinat de catre medicii specialisti de la Chisinau si au constatat ca nu sunt apt de serviciu militar in timp de pace

26 october 2017 45

Am fost examinat de catre medicii specialisti de la Chisinau si au constatat ca nu sunt apt de serviciu militar in timp de pace, precis nu pot sa spun ce diagnoza - "encefalopatie reziduala"+hipertensiune si dereglari (licvoro-dinoeuice) - ceva de genul acesta. Vreau sa aflu daca sunt obligat sa fac serviciu civil daca nu sunt apt in timp de pace, sau daca pot sa ma impuna sa fac serviciu civil (de alternativa)? Daca e posibil sa aflu legea sau articolul dupa care sa ma conduc.

Lawyer comments 1

Leonid Popescu
  • Advocate
  • Other violations

Buna ziua! Daca aveti o diagnoza care va scuteste de serviciul militar, atunci din aceleasi motive sinteti scutiti si de serviciul civil ( de alternativa).
Sitatia juridica respectiva este reglamentata de Legea cu privire la organizarea serviciului civil (de alternativă), vezi art. 4.

26 october 2017