Am fost fotografiat cu masca sub barba

11 december 2020 71

Am fost fotografiat de către poliție în zona mea de munca cu masca sub barba si mi-au aplicat amenda. Ce sa fac? Au dreptul sa faca asa ceva?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Daca vă aflați in zone/locuri unde masca este obligatorie, iar ea se afla sub barba si nu la locul ei astupind gura si nasul, care e problema? Sunteți vinovat, astfel amenda este consecința, daca nu va aflati in asemenea locuri, contestați decizia de sanctionare.

12 december 2020