Am fost in concediu medical

21 august 2020 48

Buna ziua. Am fost in concediu medical si la inchiderea buletinului, l-am prezentat la locul de munca. Peste un timp m-am adresat la CNAS, deoarece nu mi-a fost achitat concediul medical. La CNAS am fost informata ca asa buletin medical nu exista. La centrul medicilor de familie mi-au spus ca au nevoie de originalul buletinului pentru a-l modificat si inregistra in baza de date. La locul de munca, insa, refuza sa-mi elibereze originalul buletinului. Ce sa fac in asa caz?

Jurist comments 1

Rodica Jereghi
  • Legal consultant

Trebuie să scrieți o cerere angajatorului și el trebuie să vă dea răspuns în termen de 30 zile.
În mod normal nu ar trebui să fie probleme atâta timp cât foile de boală sunt de strictă evidență și are cotorul care rămâne la instituția medicală care l-a eliberat.

22 august 2020