Am fost invinuita de furt

26 november 2019 39

Buna ziua. Am stat cateva luni in apartamentul unei matusi. Cand aceasta a revenit, mi-a spus ca i-a disparut o bratara din aur si o moneda de argint. Nici nu am vazut bunurile mentionate. Matusa vrea sa scrie plangere la politie. Am incercat sa-i propun o rezolvare amiabila a problemei, sa-i achit costul acestor bunuri, deoarece am stat acolo si port raspundere. Mentionez ca acolo a fost o persoana care a avut probleme cu legea, tot in legatura cu un furt, dar nu am stiu de aceasta circumstanta inainte. Persoana respectiva e plecata peste hotare din septembrie, legatura nu o mai tinem. Eu nu stiu ce sa fac, deoarece nu-mi pot demonstra nevinovatia. Cu matusa nu pot avea o conversatie adecvata.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna!

Nu Dvs trebuie să demonstrați nevinovăția Dvs. Dimpotrivă, vinovăția Dvs trebuie demonstrată de organul de urmărire penală.
Având în vedere ca a mai locuit și o alta persoană în acel imobil va fi dificil să demonstreze că anume dvs sunteți cea care a comis furtul.

26 november 2019