Am fost lovit pe trecerea de pietoni

25 october 2018 129

Buna ziua. Am fost lovit pe trecerea de pietoni de un microbuz pe ruta. A doua zi soferul m-a telefonat si a cerut despagubiri de la mine. Eu am 18 ani, sunt student. Cum trebuie sa procedez?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
prim lucru ce urma de făcut din start, e de făcut o poză sau de reținut datele microbuzului și de înaintat o plîngere la poliție. Dacă se mai identifică și un martor sau mai mulți, atunci super ideal, șoferul urmează a fi tras la răspundere.
Dacă aveți careva vătămări, adresațivă... mai detaliat la urgență pntru constatarea acestora, ulterior fiind în drept de a solicita despăgubiri pentru prejudiciul efectiv cauzat.

25 october 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

.

25 october 2018