Am garantat un credit si nu se achita

27 march 2018 59

Sunt persoana garant pentru un credit, acum cel care a luat creditul nu-l mai achită. Ce pot face in acest caz ca sa nu achit eu? Ce procedura urmează, ce consecinte vor fi?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua,
Ca să nu achitați dvs trebuie să achite cel ce a luat creditul/împrumutul.
În cazul în care nu achitați dvs, creditorul o să depună o acțiune împotriva celui ce a luat bani și împotriva dvs solicitînd încasarea datoriei în mod solidar.
Dacă contractul prevede penalitate și careva comisioane, atunci creditorul poate... mai detaliat cere să încaseze penalitatea, comosionul de deservire și dobânda de întârziere.
Trebuie să verificați atent ce prevede contractul de credit/împrumut și ce prevede contractul dvs de fidejusiune.
În cazul în care sunteți acționată în judecată ar ficazul să vă angajați un avocat.

27 march 2018