Am instalat pe drum piloni de reducere a vitezei

12 june 2020 33

Buna ziua. Am instalat pe drum piloni de reducere a vitezei si am pus indicator rutier, a fost instintata primaria, dar nu avem nici un acord de la nimeni. Acest lucru a fost facut pentru evitarea accidentelor, deoarece este un loc aglomerat cu multi copii. Are dreptul persoana care traverseaza sa nea dea in judecata pentru asa ceva?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua Ana!

Sigur are dreptul dacă urmare a traversării acestui obstacol i se defectează mijlocul de transport.

De asemenea, cei care au instalat, cât și persoanele care au organizat instalarea riscă să fie supuși răspunderii contravenționale și obligați să le demonteze și remedieze prejudiciul cauzat.

Succes.

12 june 2020