Am interdicție de a parasi tara?

02 july 2021 102

Buna ziua. Am un credit pe care l-am platit cu regularitate, dar un an in urma am avut o intarziere și mi-au spus ca este transmis la colectori. Am fost plecata peste hotare și nu am avut acces la corespondenta, dar creditorii au adresa mea electronica. E posibil sa am interdicție de a părăsi țara?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna ziua Natalia,

Interdictia de a parasi țara se aplica la cererea executorului judecatoresc și doar pe o perioada de 6 luni. Insa executorul trebuie sa demonstreze ca prezenta Dvs este stringent necesara pentru executarea titlului. In practica nu prea des se aplica asa masura.

Pentru siguranta, rugati pe cineva din... mai detaliat rude sa verifice cutia poștala Dvs de la domiciliul din Moldova, daca este încheierea executorului de aplicarea a unei asemenea masuri.

O zi buna!

02 july 2021