Am introdus in Republica Moldova un automobil cu numere lituaniene

02 july 2020 316

Salut! Am introdus in septembrie 2018 in Republica Moldova un automobil cu numere lituaniene, utilizand permis de conducere romanesc. Intre timp am mai iesit din tara, iar acum au expirat actele. Care este procedura dupa ce se implinesc 3 ani? Multumesc mult.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Daniel!

Procedura referitor la ce?

Dvs ați încălcat termenul pentru care autoturismul se află pe teritoriul Republicii Moldova și urmează să achitați o amendă echivalentă cu valoarea bunului, deoarece nu ați scos autoturismul din Republica Moldova la expirarea termenului pentru care se poate afla legal pe teritoriul Republicii Moldova.

03 july 2020