Am inundat apartamentele mai multor vecini

12 february 2020 70

Buna! Stau in chirie. Noaptea cineva a inchis apa, iar dimineata eu am plecat de acasa fara sa ma asigur ca robinetul e inchis. Cand am revenit, apartamentul era inundat si vecinii ma invinovatesc si doresc rezolvarea cazului doar in instanta de judecata. In cazul cand sunt studenta si nu am posibilitatea sa achit prejudiciile, care este rezolvarea? Multumesc.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
încercați să apalanați conflictul fără judecată, deoarece, aceasta va majora cheltuielile.
imposibilitatea de achitare va demara cîn executare silită, sechestre pe bunuri, conturi, vînzarea bunurilor ce le aveți în proprietate, pînă nu va fi stinsă datoria.

13 february 2020
Valentin Ciuric
  • Advocate

Bună ziua!
Găsiți mai multă informație în acest articol:
https://dreptimobiliar.md/repararea-prejudiciului-pentru-inundarea-apartamentului/

12 july 2020