Am investit bani in apartament, dar constructia blocului se retine cu anii

12 july 2016 151

Am investit bani intr-un apartament a unei firme de constructii inca in ianuarie 2010. Am achitat deja 3 rate. Dar fiindca firma nu si-a onorat obligatiunile si aminind de 3 ori termenele darii in exploatare, eu as dori sa-mi intorc banii. Va rog sa ma informati ce drepturi am si ce metoda sa aplic. Pe parcursul a 9 ani blocul nu se mai finiseaza. Cum pot sa actionez?

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Salut, Elena
Ai dreptul sa declari rezilierea Contractului de investitie si sa soliciti companiei de constructii restituirea mijloacelor banesti achitate. Daca solicitarile ramin fara raspuns in termenul acordat, incasarea sumei de bani o vei putea obtine doar in baza hotaririi instanţei de judecata.
Daca ai nevoie de clarificari suplimentare, nu ezita sa... mai detaliat ma contactezi la adresa office.potirniche@yahoo.com
***Apropo, un raspuns mai exact poate fi dat doar studiind clauzele contractului pe care l-ai incheiat.
Succes!

12 july 2016
Vladimir Palamarciuc
  • Advocate

Elena, in situatia Dumneavoastra puteti proceda prin desfacerea contractului prin expedierea unei notificari. In notificare indicati circumstantele de neexecutare a contractului si declarati expres dorinta de desfacere a contractului din momentul expedierii notificarii si solicitati restituirea banilor.
Totusi, Va propun sa luati in calcul inca urmatorul aspect. Multe companii de... mai detaliat constructie intra in procese de insolvabilitate (simplu vorbind atunci cind nu-si mai pot executa obligatiile si nu au bani suficienti pentru a acoperi datoriile creditorilor). Daca va fi cazul companiei respective, atunci in cadrul procesului de insolvabilitate este mai bine sa aveti drepturi in baza contractului de investitii (valabil / nefiind desfacut), deoarece aceasta Va califica in calitate de creditor garantat (drept prioritar) in partea construita a apartamentului Dumneavoastra. In cazul in care contractul deja va fi desfacut, atunci nu veti putea beneficia de un astfel de drept.

13 july 2016