Am la întreținere doi copii minori, iar fostul soț nu plătește pensie alimentară

04 december 2019 213

Bună ziua. Sunt divorțată, am la întreținere doi copii minori. Soțul nu vrea să platească pensie alimentara pentru copii, cu toate ca la judecata pentru divorț, el a fost de acord sa o plateasca. E un an jumate de când nu primesc nimic de la el. Sunt bolnavă cu hernie și nu lucrez nicăieri. Ne întreține mama mea. Eu doresc sa stiu: pot să-l decad din drepturile părintești pe fostul soț?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

În primul rînd urmează să înaintați o cerere către executor prin care să solicitați să fie luate anumite măsuri de asigurare față de tată și să fie calculată restanta pînă la etapa actuală cu trimiteri la normele legale, ar fi bine să vă adresați unui jurist/avocat..

Ce ce ține de... mai detaliat decăderea din drepturi da dvs dețineți acest drept dat fiind faptul că acesta nu achită pensia de întreținere a copilului minor, motiv prevăzut de Codul Familiei.

04 december 2019