Am luat credit dar nu l-am achitat la timp

16 november 2018 129

Buna ziua Am luat un credit și 2 telefoane la fel în credit si nu le-a achitat demult. Cand am luat creditul lucram oficial, dar pe parcurs am esit in concediu de maternitate. Suma totala ar fi de undeva 100.000 cu tot cu dobanda etc. Mi-au blocat și cardul pentru indemnizație. Ce urmează să mi se intimple? Nu am nimic în gaj și nici ceva scris pe numele meu, doar copii. Am interdicții de-a părăsi țara? La ce să mă astept? Am primit și o scrisoare cu chemare in judecată acum 6-7 luni. De atunci nimic n-am mai primit vreo informatie. Multumesc.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

In cazul in care va exista o hotărîre de încasare a sumelor de la dvs, va fi pusă în executare la un executor judecătoresc care va urmări în timp bunurile dvs, cardurile bancare, veniturile ș.a.

Altceva, nimic nu vi se poate întâmpla. Interdicția de a părăsi țara va putea... mai detaliat fi solicitată de executor în instanța de judecată printr-o acțiune aparte, deoarece doar intanta poate aplica interdicția de a părăsi țara

19 november 2018