Am luat credit dar pe alta persoana

20 june 2019 79

Bună ziua. Am asa o întrebare: am rugat o persoana și a luat pentru mine 4 credite de la bănci diferite. Un credit l-am achitat, au mai rămas 3 credite, achit la fiecare în fiecare luna, dar cu întârzieri și cu procent dar achit mereu. Persoana menționată însă cere sa achit acum toată suma, dar nu am posibilitate și achit lunar (cu întârzieri, dar achit, sunt și bonurile de plată). Dacă merge la poliție, ce probleme pot avea?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Aceste pretenții urmează a fi rezolvate în ordine civilă și nicidecum prin intermediul organelor de poliție.

Astfel, companiile pot înainta împotriva persoanei respective care s-a angajat și a luat creditul o cereri de chemare în judecată privind încasarea datoriilor.

21 june 2019