Am luat in arenda un butic fara documente

01 july 2019 59

Buna ziua. Rog sa-mi dati un raspuns, daca e posibil. Am avut cu o prietena o intelegere sa iau un butic in arenda de la ea, dar ea il arendeaza de la altcineva. La cererea sa mergem la un notar, ea a refuzat, a spus ca nu vrea ca seful sa stie si a zis: ”lucrati cat puteti, nu-s probleme”. Eu ii plateam pe arenda 450 lei ziua, i-am cumparat tot ce avea acolo cu 10 mii lei. Am lucrat 42 zile, ea a venit, mi-a luat cantarul si a inchis buticul. Pot sa ma adresez undeva cu intrebarea aceasta?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna!

Stimate Dna Liudmila,
În primul rand pentru desfășurarea activității economie, după ca, poate fi necesar sa obțineți anumite acte permisive sau sa dețineți o patents de întreprinzător, pornind de la rulajul, genul de activitate economica practicat și alte condiții impuse de lege.
Referitor la acțiunile întreprinse de asa numita prietena a Dvs... mai detaliat ar fi cazul sa depuneți o plângere la poliție.
Totodată, pana a vă adresa organelor de drept puteți încerca soluționarea disputei iscate prin expedierea unei notificări prin care solicitați Revendicare drepturile Dvs.
Totuși, trebuie sa știți că Dvs nu puteți fi proprietarul acelui chioșc sau a bunurilor care se aflau acolo atunci când a fost predat dvs. dacă, prietena în cauză nu era proprietarul acelor bunuri și acționa cu rea-credință în detrimentul intereselor proprietarului veritabil al bunului deoarece, dvs erați în cunoștință de cauză că acel chioșc nu-i apartinerea doamnei respective.

01 july 2019